Herb Nowego Stawu

Gmina Nowy Staw: miejsko-wiejska

Powierzchnia: 114,38 km2

Liczba sołectw: 16

Ludność: 7 795 osób (2004)

Gęstość zaludnienia: 68,2 os./km2 (2004)

Serwis internetowy Miasta i Gminy Nowy Staw: www.nowystaw.pl

Strona BIP Urzędu Miasta i Gminy Nowy Staw: www.bip.nowystaw.pl

MIASTO I GMINA NOWY STAW

Położone są w północnej części Polski w bliskim sąsiedztwie strefy nadmorskiej i w centralnej części Żuław Wielkich w obrębie Żuław Wielkich, czyli obejmujących w większości teren wyniesiony ponad poziom morza.

Do najciekawszych zabytków należą:

Kościół p.w. św. Mateusza Apostoła - największy zabytek średniowiecznej architektury o charakterze sakralnym na Żuławach z 1400 r. znajdujący się w miejscowości Nowy Staw. Trzyprzęsłowe prezbiterium zdobi piękne sklepienie gwieździste wykonane w latach 1573-1474. Wewnątrz kościoła znajdują się dwa zabytkowe obiekty: późnogotycka figura Madonny z Dzieciątkiem z około 1500 r. oraz ołtarz główny z 1609 r. przywieziony z Braniewa. 21 września 2002 r. kościół został podniesiony do rangi Kolegiaty Żuławskiej.

Dawny zbór ewangelicki obecna Galeria Żuławska - została wybudowana w stylu neogotyckim w latach 1803-1804 na miejscu spalonego w 1802 roku ratusza. W 1863 r. dobudowano 50-metrową, ośmioboczną wieżę, zakończoną spiczastym hełmem, którą ze względu na charakterystyczny kształt potocznie nazwano "ołówkiem". "Ołówek" w czasie swojej burzliwej historii był nawet wykorzystywany jako sklep meblowy. Zbór wznosi się pośrodku rynku, dzieląc go na dwie części.

Dom podcieniowy znajdujący się w Nowym Stawie przy ul. Gdańskiej pochodzi z 1820 roku. Dom ten jest drewniany z piętrową nadstawką podcieniową o konstrukcji szkieletowej opartą na 6 słupach. Posiada klasycystyczne drzwi wejściowe.

Domy przy rynku - znajdujące się przy ul. Pułaskiego i ul. Kościuszki pochodzą z XIX i pocz. XX wieku. Charakteryzują się one budową frontową. Zachowała się tu, pomimo zmian, skromna neoklasycystyczna zabudowa kalenicowa o konstrukcji najczęsciej ryglowej, a w niektórych domach przetrwał układ wnętrz sprzed pożaru w roku 1802. Na uwagę zasługują także kunsztownie rzeźbione, dwuskrzydłowe drzwi klasycystyczne.

Domy przy ul. Mickiewicza - jedyne w mieście domy szczytowe. Na szczególną uwagę zasługuje dom nr 13 z połowy XIX wieku z neogotycką fasadą o szczycie schodkowym.

Dom przy ul. Jana Pawła II - jedyny w mieście dom secesyjny, murowany, dwupiętrowy z ryglowanym szczytem i drewnianą werandą.

Dawne umocnienia obronne - zachowane jedynie w postaci resztek fos obronnych. Miasto nigdy nie posiadało murów obronnych.

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego - w Myszewie znajduje się jednonawowy kościół gotycki p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z XIV wieku, poświęcony w 1946 roku. Kościół posiada płaski , drewniany strop.

Kościół p.w. św. Wojciecha w Świerkach - pierwotnie był budowlą murowaną, wybudowaną w stylu gotyckim w XIV wieku. W 1823 r. dokonano jego przebudowy. W wyniku działań wojennych w 1945 r. kościół gotycki uległ zniszczeniu. Wówczas do celów sakralnych przystosowany był zbór protestancki, wybudowany w 1798 roku.

Zespół Starych Domów z XVIII i XIX wieku - atrakcją w Świerkach jest również zespół starych domów z XVIII i XIX wieku. W tym, jako przykład młodszej formy żuławskiego, dom podcieniowy z 1866 roku. Atrakcjami gminy jest także zespół starego budownictwa z XIX wieku, znajdujący się w Pręgowie Żuławskim oraz oryginalna budowla hydrotechniczna w miejscowości Półmieście, która jest skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych na różnych poziomach.