Herb Gminy Malbork  Flaga Gminy Malbork

Gmina Malbork: wiejska

Powierzchnia: 100,93 km2

Liczba sołectw: 16

Ludność: 3 991 osób (2004)

Gęstość zaludnienia: 39,5 os./km2 (2004)

Serwis internetowy Gminy Malbork: www.gmina.malbork.pl

Strona BIP Urzędu Gminy Malbork: www.ugmalbork.mojbip.pl

GMINA MALBORK

Jest jedną z 15 gmin wchodzących w skład Żuław Wiślanych. Te leżące w delcie Wisły urodzajne, rolnicze tereny otaczają słynące z gotyckiego zamku krzyżackiego miasto Malbork. W gminie Malbork warto zobaczyć kościół z XIX wieku w Szawałdzie oraz zabytkowe cmentarze, które są świadectwem wpółistnienia ludności trzech wyznań (katolickiego, ewangelickiego i mennonickiego) na tym terenie. Całość atrakcji krajoznawczych gminy dopełniają żuławskie domy podcieniowe i zagrody holenderskie w miejscowości Lasowice Wielkie, Kościeleczki i Stogi.

Cmentarz mennonicki w Stogach, którego historia sięga XVII w. jest jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu w Europie. Nekropolia podzielona jest na dwie części. W pierwszej była niegdyś kaplica, w drugiej zaś znajduje się część grzebalna będąca najstarszą jego częścią. Cmentarz obejmuje powierzchnię 2,6 ha i jest bogato zadrzewiony. Zachowało się 260 obramowań grobów ze sztucznego kamienia (mogiły pojedyncze, podwójne i dziecięce), a także 90 nagrobków. Wśród nich znajduje się 78 stel, charakterystycznych dla kultury mennonickiej. Na terenie cmentarza rośnie kilka posadzonych na początku XX wieku świerków oraz pomnikowy dąb o obwodzie 440cm i wysokości 20 metrów. Wiek dębu określa się na 300 lat.

Kościół p.w. św. Andrzeja Apostoła z początku XIX wieku - pierwotny budynek kościoła w Lasowicach Wielkich został zbudowany w 1350 roku. Nową, murowaną, gotycką budowlę wzniesiono w roku 1610. W czasie wojny ze Szwecją został poważnie zniszczony. Odbudowano go w mniejszych rozmiarach w latach 1647-1654, przebudowano w roku 1680. W 1737 roku dokonano kolejnej rozbudowy. Po pożarze w 1811 roku przeprowadzono odbudowę trwającą do 1824 roku. Ostatnia przebudowa miała miejsce w 1896 roku. 13 września 1897 roku konsekrowano przebudowaną już świątynię. Kościół posiada jedną nawę, drewniany strop oraz trzy gotyckie ołtarze. W 1964 roku wykonano polichromię wnętrza.