Herb Gminy Stare Pole

Gmina Stare Pole: wiejska

Powierzchnia: 79,72 km2

Liczba sołectw: 12

Ludność: 4 690 osób (2004)

Gęstość zaludnienia: 58,8 os./km2 (2004)

Serwis internetowy Gminy Stare Pole: www.starepole.pl

Strona BIP Urzędu Gminy Stare Pole: www.wrotapomorza.pl/pl/bip/gminy/stare_pole

GMINA STARE POLE

Jest położona u styku dwóch województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego i charakteryzuje się dużymi walorami krajobrazowymi. Północna część gminy, obejmująca międzywale rzeki Nogat oraz las, stanowi atrakcyjny teren rekreacyjno-turystyczny (Obszar Chronionego Krajobrazu Rzeki Nogat). Występują tu zasobne w zwierzynę tereny łowieckie oraz korzystne warunki rozwoju krajoznawstwa i turystyki.

Warto zobaczyć:

Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Starym Polu - pochodzący z XIX wieku, posiadający ołtarz z 1711 roku, cmentarz wraz z zachowanym układem zieleni wysokiej, kaplica - mauzoleum i dzwonnica.

Budynek z Urzędem Pocztowym w Starym Polu wraz z oficyną gospodarczą i murowanym ogrodzeniem z XIX wieku.

Kompleks budynków dawnej cukrowni z XIX wieku.

W Krzyżanowie warto zobaczyć kościół p.w. św. Barbary, który pochodzi z XIV wieku. Wewnątrz obiektu zachowała się cenna polichromia. Warte uwagi są ponadto cmentarz wraz z układem zieleni, mur cmentarny i dzwonnica z trzema dzwonami.

Atrakcją w Królewie jest kościół p.w. św. Mikołaja, wybudowany w XIX wieku, z charakterystyczną krzywą wieżą, a także kapliczka z XVI wieku.

Ponadto warto odwiedzić Cmentarz mennonicki w Szaleńcu, a tam nagrobki z XVIII i XIX wieku, a także domy podcieniowe z XVIII-XIX wieku w Złotowie, Kleciu i Kławkach.

W gminie Stare Pole znajdują się również pomniki przyrody m.in.: lipa drobnolistna, dąb szypułkowy, żuławka, jesion wyniosły oraz topola biała.