Dnia 2 października 2014 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Malborku odbyło się uroczyste podsumowanie powiatowego etapu Konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2014”. Jego organizatorami są: Województwo Pomorskie – Departament Środowiska i Rolnictwa oraz Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego i Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, a współorganizatorami gminy i starostwa powiatowe.

Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach:

• „Zagroda” (w konkursie mogą brać udział zagrody rolnicze, w tym gospodarstwa rolne agroturystyczne);
  • „Wieś” (w konkursie nie mogą brać udziału wsie, w których znajduje się siedziba gminy).

Cele konkursu to: ochrona i poprawa wartości krajobrazu przyrodniczego oraz kulturowego wsi, poprawa jakości życia na wsi, podniesienie atrakcyjności wypoczynkowej obszarów wiejskich, aktywizacja i integracja społeczności lokalnej oraz identyfikacja i analiza możliwych do przeniesienia dobrych praktyk w zakresie rozwoju obszarów wiejskich oraz przekazanie informacji na ich temat zgodnie z założeniami Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2015.

Do konkursu na etapie powiatowym Gmina Malbork, Nowy Staw, Miłoradz oraz Stare Pole zgłosiły zwycięzców etapu gminnego w dwóch kategoriach (Gmina Miłoradz w jednej kategorii):

W kategorii „Zagroda” zgłoszono i oceniono 3 posesje:

1. 1.Państwa Romualdy i Wacława Kownackich oraz Pana Bartłomieja Kownackiego z Lasowic Wielkich, gmina Malbork;
    1. 2.Pani Krystyny Stefaniak z Myszewa, gmina Nowy Staw;
    2. 3.Państwa Iwony i Waldemara Szpura z Królewa, gmina Stare Pole.

W kategorii „Wieś” zgłoszono i oceniono 4 wsie:

1. 1.Wieś Lasowice Wielkie – Sołtys Pan Bartłomiej Zalewski, gmina Malbork;
  2. 2.Wieś Lubstowo – Sołtys Pan Krzysztof Siennicki, gmina Nowy Staw;
  3. 3.Wieś Pogorzała Wieś – Sołtys Pani Sylwia Witek, gmina Miłoradz;
  4. 4.Wieś Królewo – Sołtys Pani Anna Górniak, gmina Stare Pole.

Komisja powołana Zarządzeniem Nr 18/2014 z dnia 1 lipca 2014 r. Starosty Powiatu Malborskiego w skład, której weszli przedstawiciele: Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu oraz Starostwa Powiatowego w Malborku oceniła w dniu 8 lipca wszystkie zgłoszone posesje i wsie oraz wyłoniła laureatów etapu powiatowego konkursu.

Do eliminacji wojewódzkich wytypowano „Zagrodę” Państwa Iwony i Waldemara Szpura z Królewa oraz „Wieś” Lasowice Wielkie, Sołtys Pan Bartłomiej Zalewski.

Wszyscy uczestnicy konkursu na etapie powiatowym zostali uhonorowani nagrodami.

Na zdjęciu od lewej strony: Pan Waldemar Szpura – zwycięzca etapu powiatowego Konkursu w kategorii „Zagroda”, Pan Waldemar Lamkowski – Wicestarosta Powiatu Malborskiego, Pani Bogusława Luterek – Naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa tut. Starostwa oraz Pani Iwona Szpura

Na zdjęciu od lewej strony: Pan Waldemar Lamkowski – Wicestarosta Powiatu Malborskiego, Pan Bartłomiej Zalewski – Sołtys zwycięskiej wsi Lasowice Wielkie w kategorii „Wieś” na etapie powiatowym oraz Pani Bogusława Luterek – Naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa tut. Starostwa

Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i zapraszamy do dalszego udziału w konkursie