Powiatowa Komisja powołana Zarządzeniem Nr 23/2015 Starosty Powiatu Malborskiego z dnia 19.06.2015 r. dokonała w dniu 25.06.2015 r. oceny „Zagród" oraz „Wsi" zgłoszonych przez komisje szczebla gminnego do eliminacji powiatowych konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2015".
Organizatorami konkursu są: Województwo Pomorskie oraz Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, a współorganizatorami gminy i starostwa powiatowe.

Celami konkursu są: ochrona i poprawa wartości krajobrazu przyrodniczego oraz kulturowego wsi, poprawa jakości życia na wsi, podniesienie atrakcyjności wypoczynkowej obszarów wiejskich, aktywizacja i integracja społeczności lokalnej oraz identyfikacja
i analiza możliwych do przeniesienia dobrych praktyk w zakresie rozwoju obszarów wiejskich oraz przekazanie informacji na ich temat.
Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach:

• „Zagroda" (w konkursie mogą brać udział zagrody rolnicze, w tym gospodarstwa rolne agroturystyczne);
  • „Wieś" (w konkursie nie mogą brać udziału wsie, w których znajduje się siedziba gminy).

Gmina Malbork, Nowy Staw, Miłoradz oraz Stare Pole zgłosiły zwycięzców etapu gminnego konkursu do etapu powiatowego:
W kategorii „Zagroda" zgłoszono i oceniono 3 posesje:

1. Pana Bartłomieja Kownackiego – Lasowice Wielkie, gmina Malbork;
  2. Państwa B. i E. Piątkowskich – Tralewo, gmina Nowy Staw;
  3. Pani Elżbiety Kołodziej – Stare Pole, gmina Stare Pole.

W kategorii „Wieś" zgłoszono i oceniono 4 wsie:

1. Wieś Lasowice Wielkie – Sołtys Pan Bartłomiej Zalewski, gmina Malbork;
  2. Wieś Świerki – Sołtys Pan Damian Sowiński, gmina Nowy Staw;
  3. Wieś Stara Kościelnica – Sołtys Pan Kazimierz Kurpias, gmina Miłoradz;
  4. Wieś Ząbrowo – Sołtys Pan Zbysław Boćko, gmina Stare Pole.

Powiatowa Komisja w skład, której weszli przedstawiciele: Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu oraz Starostwa Powiatowego w Malborku oceniła wszystkie zgłoszone posesje i wsie oraz wyłoniła laureatów etapu powiatowego konkursu.
Do szczebla wojewódzkiego wytypowano:
w kategorii „Zagroda"

• Panią Elżbietę Kołodziej ze Starego Pola, gmina Stare Pole.

POSESJA PANI ELŻBIETY KOŁODZIEJ ZE STAREGO POLA

w kategorii „Wieś"

• Wieś Starą Kościelnicę, Sołtys Pan Kazimierz Kurpias, gmina Miłoradz.

WIEŚ STARA KOŚCIELNICA – SOŁTYS PAN KAZIMIERZ KURPIAS

Komisja wojewódzka dokona oceny zwycięskiej wsi i zagrody w terminie do 15.09.2015 r., podsumowanie etapu wojewódzkiego konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2015" oraz uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się nie później niż do dnia 30.10.2015 r.

OPRACOWANIE: WYDZIAŁ ŚRODOWISKA I ROLNICTWA