Warning: Parameter 2 to modChrome_artnostyle() expected to be a reference, value given in /powiatmalbork/templates/pow1/html/modules.php on line 36

Warning: Parameter 3 to modChrome_artnostyle() expected to be a reference, value given in /powiatmalbork/templates/pow1/html/modules.php on line 36
baner37.jpg

W sierpniu tego roku na Kaszubach i Kociewiu będzie miało miejsce największe w Polsce terenowe przedsięwzięcie edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Rajd Odkrywców, bo o nim mowa, to ogólnopolska harcerska impreza realizowana cyklicznie od 2009 r. (w latach 2009-2015 pod nazwą „Rajd Grunwaldzki”). Największe edycje skupiały ponad 1 000 harcerzy z całej Polski i nie tylko. Uczestnikami rajdów byli również skauci z Litwy, Białorusi i Ukrainy.
Wędrując przez pięć dni po wybranym regionie i biorąc aktywny udział w proponowanych formach uczestnicy uczą się metod odkrywania i popularyzowania dziedzictwa kulturowego. Rajd Odkrywców to swoiste „polowe laboratorium”, w którym do woli można odkrywać i testować innowacyjne rozwiązania programowe oraz nowatorskie sposoby aktywizacji dzieci i młodzieży do zgłębiania lokalnej historii. To także niepowtarzalna możliwość poznania regionu ze wszystkimi jego zabytkami i walorami przyrodniczymi.

Specyfika rajdu polega na działaniu podczas każdej edycji na innym obszarze. RO16 odbyło się na pograniczu województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Podczas RO17 uczestników gościło Hrabstwo Kłodzkie. Areną tegorocznych poszukiwań i odkryć będzie Pomorze Gdańskie. Zostanie ono pokazane przez pryzmat barwnych biografii jego wybitnych mieszkańców i innych związanych z nim osób. Kim był Antoni Abraham, tego przedstawiać Kaszubom nie trzeba. Mało kto wie jednak gdzie mieszkał i czym zajmował się człowiek, dzięki którego wynalazkowi możemy dziś oglądać kolorową telewizję. Był także władca, który bardzo upodobał sobie polowania w tutejszych lasach, a na Pomorzu można doszukać się licznych śladów jego wizyt i posiadłości. Nie tak znany jak Kopernik, wybitny astronom, wynalazca a także... browarnik, który nie szczędził wysiłków i talentów dla rozwoju swojej małej ojczyzny – miasta Gdańska. Kto zgadł, temu brawa, kto nie – oto rozwiązanie: Paul Nipkow, Jan III Sobieski i Jan Heweliusz. To tylko niektóre z rajdowych bohaterów, gdyż jest ich aż dziesięcioro. Jedna postać – jedna trasa rajdu i około setka młodych ludzi, chętnych do zgłębienia życiorysów, odkrycia nieznanych faktów i pokazania, że postać żyjąca kilkadziesiąt czy nawet kilkaset lat temu, może stać się bohaterem XXI wieku. Przez Malbork przebiegać będzie marszruta Trasy III Jana III Sobieskiego.

Założenia organizacyjne całego przedsięwzięcia to ponad 1 000 uczestników i 1 000 kilometrów do przebycia, korzystając z różnych sposobów poruszania się: pieszy marsz, odcinki kolejowe, trasa rowerowa, spływy kajakowe oraz droga morska. Szczególną uwagę zwraca dwustu kilometrowa trasa rowerowa podążająca szlakiem Frontu Pomorskiego armii gen. Hallera oraz odcinek morski na trasie Mariusza Zaruskiego – malarza, poety, oficera, instruktora harcerskiego i pioniera polskiego żeglarstwa. Oprócz poznania krajobrazów, kultury i historii regionu, rajd daje możliwość aktywnego spędzenia pięciu dni wakacji. A wszystko to w duchu współpracy – cennej umiejętności, określanej jako kompetencja przyszłości. Grupy uczestników będą działać razem w celu osiągnięcia wyznaczonych zamierzeń. Działania uczestników skierowane zostaną także do społeczności lokalnej. Zarówno mieszkańcom jak i turystom przypomniane zostaną fakty związane z regionem, z których mogą być dumni, którymi należy się chwalić a już na pewno o nich pamiętać. Istotnym elementem będzie również bogata kultura kaszubska i kociewska, objawiająca się krótkim „jo” na znak zgody ale także bajecznie haftowanymi materiałami i zdobioną porcelaną.

Rajd Odkrywców 2018 organizowany jest przez Główną Kwaterę Związku Harcerstwa Polskiego. Skierowany do dzieci i młodzieży skupionej w organizacjach harcerskich i skautowych, klubach turystycznych, szkolnych kołach zainteresowań, kołach PTTK, klubach sportowych oraz grupach nieformalnych. Realizacja tak dużego przedsięwzięcia nie obyłaby się bez wsparcia władz samorządowych, instytucji kultury i dyrekcji szkół, które doceniają wartość poznawczą i edukacyjną imprezy.

Starostwo Powiatowe w Malborku

Plac Słowiański 17, 82-200 Malbork, tel. 55 646 04 00, fax 55 272 34 62