Warning: Parameter 2 to modChrome_artnostyle() expected to be a reference, value given in /powiatmalbork/templates/pow1/html/modules.php on line 36

Warning: Parameter 3 to modChrome_artnostyle() expected to be a reference, value given in /powiatmalbork/templates/pow1/html/modules.php on line 36
baner23.jpg

Przyjmując za jeden z priorytetów zapewnienie wszystkim uczniom w Polsce równego dostępu do nowoczesnej, cyfrowej edukacji, Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało program Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). OSE to dedykowana sieć łączącą wszystkie szkoły w Polsce, która zapewni dostęp do szybkiego internetu, usług i treści edukacyjnych oraz bezpieczeństwo sieci.

Do sieci przyłączyły wszystkie szkoły i placówki powiatu malborskiego. Szkoły otrzymały możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do szerokopasmowego internetu oraz usług bezpieczeństwa teleinformatycznego. Rolę Operatora OSE powierzono Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej - Państwowemu Instytutowi Badawczemu, mającemu wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań telekomunikacyjnych dla edukacji.

Operator zapewnia szkołom usługę dostępu do szerokopasmowego Internetu o symetrycznej przepustowości 100 Mb/s, usługi bezpieczeństwa teleinformatycznego obejmujące ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem, monitorowanie zagrożeń i bezpieczeństwa sieciowego, w tym wsparcie szkół w podejmowaniu działań zabezpieczających uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju, oraz usługi ułatwiające użytkownikom OSE dostęp do technologii cyfrowych. Usługi te są świadczone nieodpłatnie.

W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym imienia Tadeusza Kościuszki działa Koło Rycerskie z inicjatywy wychowawców, które efektywnie wspiera nie tylko proces wychowawczy, ale jest i znakomitą lekcją historii, która pozwala poznać etos rycerski, historię Polski i obyczaje rycerskie oraz kulturę średniowieczną. Jak sami wychowankowie piszą:

„Wielu z Was może myśleć, że zajęcia Koła Rycerskiego są nudne. Pewnie wyobrażacie sobie, że to wyłącznie przebieranie się w zbroje i paradowanie w nich od święta, czytanie o średniowiecznych obyczajach, stylu życia i kodeksie moralnym, studiowanie herbów, a później oglądanie „Krzyżaków” Forda. No i z racji tego, że mieszkamy w Malborku, to od czasu do czasu spacer na zamek i oglądanie wciąż tych samych komnat i eksponatów. Nic bardziej mylnego.

Czytaj więcej...

Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku, w piątek 13 września 2019 roku, wzięła udział w drugiej edycji wielobranżowego szkolenia - Młodzieżowy Dzień Przedsiębiorczości. Spotkanie odbyło się w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni – najlepszej placówce na Pomorzu z 25 – letnim stażem.

Współorganizatorami tego przedsięwzięcia byli uczniowie trzeciej klasy – Janek Zapolski-Downar oraz Michał Zdziennicki (twórcy aplikacji AfterGraduation). To wyjątkowe przedsięwzięcie miało zainspirować młodzież ciekawymi tematami społecznymi i stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń.

Czytaj więcej...

17 września 2019 roku w Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku uroczyście otwarto Centrum Edukacji Technicznej HAAS. Dyrektorzy CEZ i ZSP nr 4 w Malborku – Waldemar Kuliński i Paweł Rybak oraz Paweł Matejak – członek zarządu firmy Abplanalp w Polsce, podpisali umowę partnerską w obecności Wicestarosty Malborskiego Waldemara Lamkowskiego. To trzydziesta placówka w Polsce, druga na Pomorzu. Jak wspomniał w swoim wystąpieniu Waldemar Lamkowski – uczniowie mają dzisiaj dostęp do nowoczesnych technologii i będą dobrze przygotowaniu do wymagań i oczekiwań pracodawców.

Czytaj więcej...

Starostwo Powiatowe w Malborku

Plac Słowiański 17, 82-200 Malbork, tel. 55 646 04 00, fax 55 272 34 62